Harry Potter Hayranlarını Üzecek Haber! Sihirli Yolculuğa Mola: Hogwarts Ekspresi’nin Seferleri Askıya Alındı

Trenin işletmecisi West Coast Railways (WCR), seferlerin menteşeli kapılı vagonlarla yapılabilmesi için gereken muafiyetin verilmediğini ve bu yüzden trenin durdurulduğunu açıkladı.

Britanya Demiryolu ve Karayolu Ofisi’nin (Office of Rail and Road-ORR) yönetmeliğine göre ülkede Jacobite gibi tarihi trenlerin seferlerini yapabilmesi için vagonlarda merkezi kilit sisteminin kullanılması gerekiyor. Bu sistemin olmadığı trenler için muafiyet alınması gerekiyor.

SEFERLER ASKIYA ALINDI

WCR daha önce bu muafiyetin otomatik verildiğini ancak bu sene detaylı bir başvuru gerektiğini duyurdu. Şirket, detaylı başvuru sonuçlanana kadar trenin seferlerine devam edebilmesi için geçici muafiyete başvurdu ancak bu sonuçlanana kadar seferler askıya alındı.

WCR, “Hogwarts Ekspresi”nin bir sonraki duyuruya kadar yola çıkmayacağını açıkladı.

Jacobite Buharlı Treni, Harry Potter film serisiyle ünlenmişti. Tren, serinin ilk filmi olan 2002 yapımı Harry Potter ve Sırlar Odası (Harry Potter and the Chamber of Secrets) başta olmak üzere pek çok devam yapımında seyirciyle buluşmuştu.

Harry Potter hayranlarının doldurduğu tren, Mart-Ekim aylarında Mallaig ve Fort William arasında sefer düzenliyor. Trenin Glenfinnan Viyadüğü’ndeki güzergahı, serinin hayranları arasında epey popüler. WCR, 30 yılı aşkın bir süredir bu treni işletiyor.

BİLET ALANLARA PARA İADESİ YAPILACAK

WCR yöneticisi James Shuttleworth yolculardan özür diledi ve bilet alanların para iadesinin yapılacağını duyurdu. Shuttleworth, seferlerin yapılmamasının sebebiyle bölgede değer kaybının 50 milyon sterline ulaşabileceğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x