Google ve Apple resmen Avrupa’ya savaş açtı! Arada biz de yanabiliriz!

Ancak atlanan önemli bir ayrıntı, Play Store dışındaki kullanıcıları uygulamaları dışarıdan yüklemeye yönlendiren geliştiricilerden ücret alınıp alınmayacağı ve eğer öyleyse ne kadar ücret alınacağıydı.

Artık Google, tıpkı Apple’ın App Store‘da yaptığı gibi, Play Store’u kullanmasalar bile geliştiricilerden ücret alacağını açıkladı. Play Console yardım bölümünde bulunan yeni ayrıntılara göre şirket iki yeni ücret talep edecek:

Uygulama içi satın almalar için %10 veya iki yıllık abonelikler için %5’lik bir başlangıç edinme ücreti. Bu, ilk kullanıcı edinimini kolaylaştırmada sağlanan Play değerini temsil ediyor.

Google ve Apple resmen Avrupa’ya savaş açtı! Arada biz de yanabiliriz!

Uygulama içi satın alımlar için %17 veya abonelikler için %7 oranında devam eden hizmet ücreti. Bu, ebeveyn denetimleri, güvenlik, dolandırıcılığı önleme ve uygulama güncellemeleri gibi devam eden Play hizmetlerini kapsıyor.

Bununla Google, App Store komisyonlarını azaltan ancak yeni ücretler getiren Apple’a benzer bir yaklaşım benimsiyor. Yani Apple, mağazasından yapılan işlemler için %3’lük yeni bir “ödeme işleme” ücreti belirledi. Ve yeni bir “temel teknoloji ücreti”, ilk 1 milyon kurulumdan sonra App Store‘dan mı yoksa üçüncü taraf bir web sitesinden mi geldiğine bakılmaksızın tüm uygulama indirmeleri için 0,50 euro tutarında sabit bir ücret talep edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x